Art Déco

Art Déco

SEKRETÄR SAMT STOL, Erik Chambert, art déco.

Delvis målad, fanerad med bl a alm och almrot. Dörrpar med bakomliggande hyllplan, lådor samt utdragbar skrivskiva. Tre lådor under dörrpar. Stol med genombruten rygg, lös stoppad sits. Sekretärens bredd 89. Djup 48. Höjd 109 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor och märken. Skrivskiva med fläckar. Mindre torrsprickor. Kärvande lådor och skrivskiva. Klädsel med slitage. Nyckel saknas till lådor. Låsbricka saknas till en låda. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
6 000 SEK