Alm. Njurformat. Två dörrar med bakomliggande hyllplan och lådor. Bokhylla med två hyllplan. Längd 153. Bredd 70. Höjd 74 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken. Något solblekt. Infästningar till hyllplan saknas.