Rokoko

(Ruotsi)
Rokoko
(Ruotsi)

SKRIVBORD, rokoko, omkring år 1800.

Ljust målat. Profilerad skiva, lätt svängda ben. Tre lådor i sargen. Längd 130, bredd 68, höjd 79 cm.

Slitage. Repor. Sprickor samt skiva med omfattande sprickor och djupa hack. Ett med omfattande spricka. Lådor med borttagne lås och senare knoppar. Senare målad och färgbortfall.

Lähtöhinta
3 500 SEK