SKÅL, TAZZA samt PENSELBAD, porslin. Kina, 1900-tal.

Skål med målad landskapsscen utvändigt samt orange/gul invändigt, diameter 15 cm. Tazza, grön/blåglaserad, diameter 10 cm, brunglaserat penselbad, diameter ca 13 cm.

Smärre slitage, invändiga glasyrdefekter på skålen.

Lähtöhinta
4 000 SEK