KISTA, allmoge, Norra Skåne, målad av Krusmålaren, bär årtal 1803.

Bemålad. Välvt lock. Insida med lädika. Längd 140 cm. Bredd 62 cm. Höjd 62 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Märken och repor. Torrsprickor. Maskstunget. Rostiga och löst sittande beslag. Avainet sisältyvät.

Kirjallisuus

Finns avbildad i boken Skånsk Allmoge Konst, sidan 86.

Lähtöhinta
2 000 SEK