KARMSTOL. sk Zornstol. Signerad av snickare Johan Viktor Fritzberg, Mora 1908.

Stomme i furu. Vitmålad.

Bruksslitage. Märken och repor. Senare vitmålad på 1950-talet. Skada på tvärslåets ytterkant.

Alkuperä - Provenienssi

Nils Andersson,Lund. Samlare av svensk folkmusik.

Muut tiedot

Gåva från Anders Zorn till Nils Andersson i Lund, samlare av svensk folkmusik.
Tillsammans med Nils Andersson anordnade Anders Zorn den första spelmansstämman i Gesunda 1906.

Lähtöhinta
2 000 SEK