SOFFA, KARMSTOLAR, 2 st, Ole Wanscher, för France & Son, Danmark samt SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.
Teak. Lösa dynor med avtagbar occrafärgad klädsel. Tresits soffa, längd 175 cm. Plakettmärkta samt etikettmärkta. Soffbord med stavlimmad skiva. Längd 150 cm, bredd 49 cm, höjd 53 cm.
Smärre repor. Armstöd ställvis något blekta. Bordet med fläckar.