SKRIVBYRÅ, sengustaviansk, 1800-talets första hälft.

Fanerad med mahogny. Skiva av Kolmårdsmarmor. Den övre lådan med nedfällbar front och bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under skrivinredning. Kannelerade ben och hörn. Beslag av mässing. Bredd 109. Djup 52. Höjd 94 cm. Nyckel finns.

Fanerskador. Löst listverk. Ett bakben löst. Torrsprickor. Löst beslag i skrivklaff, svårt att stänga front. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
8 000 SEK