Poul Henningsen

(Tanska, 1894-1967)
Poul Henningsen
(Tanska, 1894-1967)

BORDSLAMPA, "PH 80", Poul Henningsen för Louis Poulsen, sent 1900-tal.

Rund svart plastfot, kromad stam, vit skärm av plast, reflektor i rött och svart, höjd ca 68 cm.

Slitage. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
2 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet