SABEL samt KUKRI, bland annat Indien, 1900-tal.

Båda med svängd tveeggad klinga samt balja i trä. Sabel med fäste i metall samt klinga med skarp ås, längd ca 92. Kukri med fäste i trä. Längd ca 90 cm. Måtten är inklusive balja.

Slitage, repor och stötskador. Flertalet skador. Rostangrepp.

Lähtöhinta
1 500 SEK