Online-teemahuutokaupat
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Huutokauppa:
Classical Antiques F757
Huutokauppa:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:

BÄGARE, TUMLARE SAMT DOSA, silver, Sverige 1700-1800-tal. Tot ca 113 gram.

Liten konande bägare med godronnerad fotring, graverad blomsterbård, möjligen Johan Petter Molér i Visby, rund slät dosa med otydliga stämplar, 1790, ostämplad tumlare med svisselerad bård och infällt 10 öre silvermynt, Fredrik I, diam 5-6, höjd 3-5,5 cm.

Slitage, graverade initialer, bucklor, mindre bristningar.

Lähtöhinta
2 000 SEK