SKÅP, barockstil, omkring sekelskiftet 1900.

Fanerat i olika träslag. Svärtade detaljer. Skåpsdörrar flankerade av vridna kolonner. Dörrspeglar med växtdekor. Under två lådor. Utskjutande krön med dekor av bl a keruber, lejonmaskaron samt ymnighetshorn. Invändigt fack- och lådinredning. Längd 229 cm, bredd 98 cm, höjd 212 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Sprickor. Märken och repor. Ställvis blekt. Fanerskador och några dekorbortfall. Lagningar. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
12 000 SEK