Rokoko

(Ruotsi)
Rokoko
(Ruotsi)

BYRÅ, Rokoko, M Ortmans art, 1700-talets andra hälft, Danmark.

Bukig form, tre lådor. Fanérad i valnöt. Bredd 75 cm, djup 52 cm, höjd 88,5 cm. Ryggen med kunglig märkning.

Maskstunget. Renoverad och kompletterad, ställvist kraftigt. Förgylld fotställning och fötter senare.

Alkuperä - Provenienssi

Prins Carl Bernadotte (1911-2003)

Lähtöhinta
20 000 SEK