LJUSKRONA, Empirestil, omkring 1900. Höjd ca 100 cm.

Förgylld stomme med olikslipade prismor. Krönande plym samt med avslutande korgbotten. För 13 ljus, varav ett sparljus. Höjd ca 100 cm, diameter ca 80 cm.

Slitage, repor och märken. Mindre nagg. Renoverad och kompletterad. Skador efter tidigare elektrifiering. Ljuspipor saknas. Några prismor saknas.

Alkuperä - Provenienssi

Prins Carl Bernadotte (1911-2003)

Lähtöhinta
20 000 SEK