Nyrokoko, 1820

Nyrokoko, 1820

KANDELABER, silver, nyrokoko, Christian Hammer, Stockholm, 1853. Vikt ca 2422g.

Rund fot med dekor av drivna och ciselerade blommor, bladornerade balusterskaft och ljusarmar. Ljushållare med maskaroner. För 7 ljus. Höjd 73cm.

Slitage. Bucklor. En lös ljuspipa. Anlöpningar. Ostadig. Minnesgravyr på fot

Lähtöhinta
12 000 SEK