Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:

Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

KARMSTOLAR, ett par, empirestil troligen Baltikum, 1800/1900.

Fanerade med mahogny. Utsvängda ben. Svängda armstöd avslutade med voluter. Ryggbricka med snidad dekor av akantusblad. Lösa sitsar klädda med chintz med ränder i crème och guldgult.

Slitage. Smärre fanérskador. Smärre fläckar.

Lähtöhinta
3 000 SEK