684207

Edward Hald

(Ruotsi, 1883-1980)
Edward Hald
(Ruotsi, 1883-1980)

SKÅL med FAT, glas, Edward Hald, Orrefors 1929. "Stjärnhimmelsmönstret".

Rund skål på runt fat. Graverad dekor av kometer, stjärnor och halvmånar. Skålen signerad Of. H. 584.29.N (okänd gravörsignatur), fatet osignerat. Skålens höjd 10 och diameter 28,5, fatets diameter 24 cm.

Repor. Skål och fat med nagg.

Lähtöhinta
2 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet