Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

BESTICK, 234 delar förgyllt silver 800, samt BESTICKSCHATULL, Tyskland, 1800-talets andra hälft. Totala vikt ca 10100 g.

Renässansstil, märkt L Posen.18 bordsgafflar (18), 24 bordsknivar (21), 18 bordsskedar (19), 18 teskedar (15), 18 kaffeskedar (11), 18 dessertskedar (14), 24 smörgåsgafflar (14), 24 smörgåsknivar (17), 24 tårtgafflar (15), 3 serveringsskedar (19), 2 tesilar (15), tårtspade (27), 4 smörknivar (17), sockertång (13), druvsax (15), 18 bordsgafflar, ej förgyllda (18) samt 18 bordsknivar med engelska stålblad (22). Schatull, ek, med 10 besticklådor bakom dubbeldörrar. Längd 55. Djup 44. Höjd 81 cm. Nyckel finns.

Monogram. Bruksslitage. Schatull med några repor och märken samt sprickor. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
45 000 SEK