VAS, glas, "Flickan och duvan", Ariel. Edvin Öhrström, Orrefors, 1987.
Ovoid med vågig mynning. Dekor av flickansikte i profil, stiliserade blommor och duva inom ornamenterad ram i blått mot gultonad fond samt luftbubblor. Signerad Orrefors 957913 Edvin Öhrström Ariel Gallery 102-87. Höjd 19 cm.
Obetydligt slitage.