VÄGGSKÅP, allmoge, sent 1700-tal/1800-talets första hälft.

Målat trä. Rak form med uppskjutande krön. Dekor av blomster samt märkt "A.F.G". En lucka med bakomvarande lådor och hylla. Längd 62, bredd 29, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage med några skador, sprickor och glipor. Renoverat och kompletterat. Lucka samt en låda något skeva. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
2 000 SEK