STOLAR, ett par, "Lilla Åland", Carl Malmsten, Stolfabriks AB, Smålandsstenar, 1900-talets mitt/tredje kvartal.

Lackerat trä. Ribbade ryggar. Kopplade ben. Etikettmärkta.

Bruksslitage. Färgbortfall. Senare lackering. Fläckar.

Lähtöhinta
2 000 SEK