TALLRIKAR, 12 st, samt FAT, flintgods, Rörstrand, omkring sekelskiftet 1900.

Dekor av dräkter från olika delar av Sverige. Fat, del av cabaret. Tallrikarnas diameter 21 cm.

Bruksslitage. Ställvis krackelyrer, glasyrbortfall och missfärgningar. Två med sprickor. Fem med nagg. Tre med lagningar.

Lähtöhinta
1 500 SEK