FOTOGENLAMPA, omkring 1900.

FOTOGENLAMPA, omkring 1900.

Fot i gjuten och patinerad metall med reliefdekor. Oljehus i slipat glas. Kupa i opalvitt underfång med veckad kant upptill. Höjd ca 56 cm.

Brännarglaset med nagg. Kupan med små nagg nedtill, möjligen från tillverkningen. Slitage. Något instabil kupa.

Lähtöhinta
1 500 SEK