KOFFERT, Göteborgs Reseffektfabrik, 1900-talets första hälft.

Klädd med målad textil. Träribbor. Välvt lock. Hänklar i läder. Invändigt klädd med papper samt med en låda. Längd 70 cm, bredd 50 cm, höjd 43 cm.

Hårt bruksslitage med skador. Fläckar. Rost. Odör.

Lähtöhinta
1 500 SEK