TABURETTER, ett par, sengustavianska, omkring sekelskiftet 1800.

Målat och bronserat trä. Dekor av fjällskärningar, hörnfleuroner samt bladhölstrade ben med kannelyrer. Textilklädda sitsar.

Bruksslitage. Märken efter skadedjur. Skador, sprickor och lagningar. Renoverade och kompletterade, senare målning och klädsel. Fläckar samt blekt klädsel. Färgbortfall.

Lähtöhinta
4 000 SEK