Georg Jensen

(Tanska, 1866-1935)
Georg Jensen
(Tanska, 1866-1935)

SÅSKANNA, silver, Köpenhamn, 1934 samt SKED, silver och ebenholz, Georg Jensen, 1915-30. Kannans totala vikt 87 g.

Bukig form med svängda knäckar. Svärtat handtag i trä. Kontrollmästare Johannes Siggaard. Längd 18 cm, diameter ca 10 cm, höjd 5 cm. Sked i ebenholts med skaft i silver. Längd 15,5 cm.

Slitage. Kannans handtag med krackelyr, torrsprickor, sitter lite löst. Skedens blad med nagg, torrsprickor.

Lähtöhinta
2 000 SEK