687599

SKÅLAR samt LYKTOR, 6 st, glas, Finland, 1900-talets andra hälft.

Glas i flera färgtoner. Skålar, "Nyppylä/Krokus", Saara Hopea, Notsjö, Höjd 10 cm. Ljuslyktor/ skålar på fot, 3 st, Sirkku Kumela-Lehtonen, Riihimäki, höjd 26 cm.

Visst slitage, repor.

Lähtöhinta
1 500 SEK