PARTI PORSLIN, 6 delar, Kina, 1800-tal och äldre.

Skål, fat, ask samt tre koppar. Dekor i underglasyrblått. Kopparna med polykrom dekor. Skålen och kopparnas höjd 6- 7 cm, övriga delars längd 8-10 cm.

Bruksslitage. Ställvis glasyrbortfall. Tillverkningsdefekter.

Lähtöhinta
1 500 SEK