Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:

Barock

Barock

SKRIVSKÅP, barock, 1700-tal.

Tudelad. Fanerad med valnöt. Dekor av intarsia. Överdel med dörr och bakomliggande förvaring samt två lådor. Åtta lådor. Underdel med nedfällbar skrivklaff och bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 117. Djup 70. Höjd 164 cm. Nyckel finns.

Kompletterat med senare ben. Slitage, repor och märken. Torrsprickor. Renoverad. En låda omarbetad med lås i skrivinredning. Senare lås i lådor. En låda i underdel låst. Delvis senare listverk. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
10 000 SEK