Barock

Barock

SKRIVSKÅP, barock, 1700-tal.

Tudelad. Fanerad med valnöt. Dekor av intarsia. Överdel med dörr och bakomliggande förvaring samt två lådor. Åtta lådor. Underdel med nedfällbar skrivklaff och bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 117. Djup 70. Höjd 164 cm. Nyckel finns.

Kompletterat med senare ben. Slitage, repor och märken. Torrsprickor. Renoverad. En låda omarbetad med lås i skrivinredning. Senare lås i lådor. En låda i underdel låst. Delvis senare listverk. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
10 000 SEK