LJUSSTAKAR, 1 par, brons, senempire, 1800-talets mitt.
Rund uppsvängd fot. Balusterformad pelare. Urnformad ljuspipa. Lösa ljusmanschetter. Höjd 23 cm.
Ytskikt med slitage. En något lös vid fot. Något sneda. Några repor.