Rokoko

(Ruotsi)
Rokoko
(Ruotsi)

STOLAR, 3 st, rokoko, 1700-tal.

Målade. Skuren dekor av blommor och bladverk. Genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits, klädsel av skinn. Kopplad benställning.

Senare målning. Förstärkningar i bl a sarg. Järnförstärkningar i sargens ytterkant. Slitage, repor och märken. Något färgbortfall. Renoverade. Något maskstugna i sarg.

Lähtöhinta
10 000 SEK