Arabia

(Suomi)
Arabia
(Suomi)

SERVIS, 32 st, flintgods, "Sommarblomma", Arabia 1932-1949.

Dekor av blomster mot beige botten.

8 tallrikar, diameter 23 cm
10 djupa tallrikar, d 23,5 cm
8 assietter, diameter 20 cm
2 mindre skålar, d 20 cm
2 uppläggningsskålar, 25-30 cm
2 uppläggningsfat, 27-32,5 cm

Slitage. Förgyllning med slitage samt ställvis dekorslitage. Två assietter, en liten skål samt en tallrik med mindre nagg.

Lähtöhinta
2 000 SEK