Bonat trä. Sits och rygg klädd i präglat läder. Lös, röd sittdyna.
Bruksslitage. Sprickor. Fläckar. Märken. Fästnit för läderklädsel saknas på ett ställe. Lagningar. Smärre maskstungen.