Godronnerat liv. Tre tassfötter. Hänkel i trä. Krönande knopp i form av bärklase. Höjd 23 cm.
Bruksslitage. Anlöpningar och avlagringar. En fot böjd, kanna något skev. Repor. Hänkel med skav.