SABEL, troligen England, 1800-talets andra hälft.

Fäste i mässing. Böjd klinga med rundad rygg. Dekor av lejonhuvud. Längd ca 94, varav klinga ca 80,5 cm.

Bruksslitage, repor och märken. Mindre fläckar och rostangrepp.

Lähtöhinta
1 500 SEK