KAFFESERVIS, 3 delar, silver, rokokostil, Gottlieb Kurz, Tyskland, 1900-talets början, vikt 899 gram.

Kaffekanna, gräddkanna samt sockerskål. Dekor av vridna knäckar. Beninfattningar på kaffekannans hänkel. 830 silver. Svenska importstämplar. Höjd 6,5 - 25 cm.

Bruksslitage. Repor samt anlöpningar. Inskription på kaffekannans undersida.

Lähtöhinta
3 000 SEK