KYLIX, lergods. P Ipsen Eneret, Köpenhamn, omkring 1900.

Lergods med glasyr i svart och ristad samt målad dekor. Stämpelmärkt P Ipsen Eneret Kjöbenhavn 80. Höjd ca 5, längd inklusive hänklar ca 19,5 cm.

Smärre bruksslitage och färgnötningar. Obetydlig glasyrnagg samt obetydlig inre fotringsnagg.

Lähtöhinta
1 200 SEK