VAS, lergods, Anna-Lisa Thomson, Upsala Ekeby, 1941-49.
Grönglaserat lergods med reliefdekor av bl. a. sjögräs och sjöstjärnor. Höjd ca 38 cm.
Glasyrmistor. Slitage. Nagg. Ytsmuts.