694221

Eva Englund

(Ruotsi, 1937-1998)
Eva Englund
(Ruotsi, 1937-1998)

SKULPTURER 2 st, glas. Göran Wärff, Kosta och Eva Englund, Orrefors. 1970-tal och 1990.

Klar glasmassa. Dekor av luftbubblor samt underfång i gulbrunt, cerise respektive turkose. Den ena fasettslipad. Signerade KOSTA 97069 WÄRFF och Orrefors 933931 Eva Englund EA 2-90 samt egenhändig signatur Eva Englund. Två socklar i glas respektive betong medföljer. Höjd ca 14-16 cm exklusive socklar.

Skulpturen av Eva Englund med nagg. Skulpturen av Göran Wärff med bottenrepor.

Lähtöhinta
1 500 SEK
Kuvan käyttöoikeudet