SERVERINGSVAGN, Helsingin Rautasänkytehdas, J Merivaara, Finland, 1930-tal.

Kromad stomme. Brickor i svärtat trä med skivor i röd- samt svartmålat glas. Undertill etikettmärkt. Längd 77, bredd 45, höjd 69 cm.

Slitage, stommen ställvis anlupen samt med rost. Stommen limlagad. Glasskivorna med smärre repor och obetydligt kantnagg.

Lähtöhinta
3 000 SEK