CHOKLADKANNA, silver, möjligen Frankrike, 1900-talets början, vikt 530 gram.

Svarvat trähandtag. Dekorerad med festong och lagerkransar. Knopp utformad som en vindruvsklase. Öppning under vridbar lockknopp. Otydliga stämplar. Längd ca 22 cm.

Bruksslitage. Repor samt anlöpningar.

Lähtöhinta
6 000 SEK