Klädd i brunt mockaliknande tyg. Ben i bonat lövträ. Två lösa kuddar. Längd 150 cm, bredd 125 cm, höjd 100 cm.
Bruksslitage. Lagning på armlän. Enstaka skador samt fläckar. Benen något sneda.