SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft.
Förgylld samt bronserad. Flankerande överkragade, kolonetter samt dekor av bladverk. Höjd 163 cm.
Slitage. Senare glas, ställvis anlupet. Ställvis omfattande smuts.