Vicke Lindstrand

(Ruotsi, 1904-1983)
Vicke Lindstrand
(Ruotsi, 1904-1983)

GOLVVAS, lergods, Vicke Lindstrand, Upsala-Ekeby, 1940-tal

Avsmalnande form med hänklar. Gultonad glasyr. Undertill märkt "V.L". Höjd 52 cm.

Slitage. Längs foten nagg. Ett antal påtagligare repor.

Lähtöhinta
1 500 SEK
Kuvan käyttöoikeudet