Målat trä. Tre lådor med beslag i gulmetall. Skiva i sten. Längd 90 cm, bredd 45 cm, höjd 76 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Renoverad och kompletterad, senare målning och beslag. Skiva med nagg.