Marmorerad skiva och benställning i förgyllt trä. Skuren dekor samt gips. Fyra sammankopplade ben. Kannelerade ben med överkragningar. Diameter 62 cm, höjd 75 cm.
Bruksslitage. Färgbortfall samt bortfall i förgyllningen. Repor.