KARMSTOLAR, 14 st, "Cattelinstolen", Axel Kandell, Gemla, modellen formgiven 1948, omkring 1900-talets mitt.

Mörkbetsad bok. Siktlimmat böjträ. Fast, stoppad klädsel i rött syntetiskt läder.

Slitage. Färgbortfall, stötmärken, färgfläckar samt hål på klädsel. Enstaka skador. En sits med något avvikande färg på klädseln. En sits lös.

Lähtöhinta
8 000 SEK