FAT, lergods, allmoge. Hälsingland. Daterat 1855.

Glaserat i brunt, gult och grönt. Mitten med dekor av fågel. Daterat 1855. Diameter 37, höjd 5 cm.

Undersida med flertal kantnagg. Smärre glasyrbortfall. Ställvis slitage och repor.

Lähtöhinta
5 000 SEK