FÅTÖLJ, Arne Norell, "Löven", 1960-tal.
Lösa rygg- och sittplymåer med djuphäftad skinnklädsel. Stomme i valnöt. Höjd 77 cm.
Sedvanligt slitage. Klädseln med ställvis fläckar och blekning, en mindre repa.